Czy eksperci i „zwykli” mieszkańcy różnią się w postrzeganiu wartości architektury modernizmu? Nowy artykuł już dostępny

fot. Adam Borkowski / Unsplash

W kwartalniku „Studia Regionalne i Lokalne” ukazał się właśnie artykuł dra hab. Mariusza E. Sokołowicza, prof. UŁ pt. "Wartościowanie niejednoznacznego dziedzictwa modernizmu w mieście na przykładzie stacji kolejowej Warszawa Ochota". Prezentuje on wyniki badań nad tym, czy stacja kolejowa Warszawa Ochota jest traktowana jako dziedzictwo modernizmu jedynie przez ekspertów czy także przez „zwykłych” mieszkańców.

Badanie opisane na łamach artykułu stanowiło kombinację analizy kosztów i tzw. panelu delfickiego. Pokazało ono, że tego rodzaju architektura, choć niejednoznaczna, jest traktowana jako wartościowa nie tylko przez specjalistów, ale także przez społeczność lokalną. Co ciekawe, przedstawienie badanym osobom scenariuszy zagospodarowania stacji w sposób wprowadzający do obiektu kulturę w różnych jej odsłonach (kawiarnia i klub dyskusyjny, muzeum kolejnictwa czy galeria sztuki) istotnie zwiększało postrzeganą wartość nieużytkową tej stacji, mimo że nie jest ona jeszcze miejscem jednoznacznie kojarzącym się jako "dziedzictwo".

Artykuł można przeczytać bezpłatnie na stronie wydawcy.