Katedra Gospodarki Regionalnej i Środowiska stanowiąca część Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Wydziału Ekonomiczno-SocjologicznegoUniwersytetu Łódzkiego we współpracy z pięcioma uczelniami z kraju oraz Komitetem Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk (KPZK PAN) zorganizowała w dniach 23-25 października 2022 r. drugą edycję Polskiej Konferencji Badań Miejskich i Regionalnych POLREG.
Tematem przewodnim tegorocznej konferencji było terytorium i dylematy jego rozwoju. Jak podkreśliła Koordynator POLREG 2022 – dr hab. Aleksandra Nowakowska, prof. UŁ – celem konferencji było zatem "pogłębienie dyskusji na temat terytorialnych przemian, uwarunkowań i wyzwań w kontekście dynamicznych zmian zachodzących w otoczeniu krajowym i międzynarodowym". Podczas konferencji dyskutowano na temat terytorializacji rozwoju oraz prezentowano wyniki badań naukowych w tym obszarze. Sesje referatowe i dyskusje poświęcone były m.in. kwestiom:
- Różnorodności podejść i perspektyw teoretycznych,
- Terytorialnego wymiaru rozwoju gospodarczego,
- Terytorialnego podejścia do przeciwdziałania zmianom klimatu,
- Zielonego Ładu i terytorialnie zorientowanej sprawiedliwej transformacji.
Podczas konferencji odbyło się również wręczenie nagrody KPZK PAN za najlepszą pracę doktorską z zakresu gospodarowania przestrzenią. Tegorocznym laureatem został dr Michał Jakiel z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego kapituła konkursu nagrodziła za rozprawę pt. "Zmiany struktury krajobrazu w otoczeniu wybranych parków narodowych w Polsce w kontekście uwarunkowań planistycznych". Laureat odebrał nagrodę osobiście z rąk prof. dr hab. Tomasza Komornickiego - Prezesa KPZK PAN.
Ponadto uczestnicy konferencji mieli okazję brać udział w spacerze badawczym poświęconym procesom rewitalizacji obszarowej w Łodzi, jej efektom i zebranym doświadczeniom. Spacer ten zorganizowano we współpracy z Biurem Rewitalizacji i Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Łodzi.
POLREG jest wydarzeniem naukowym, które integruje badaczy miast i regionów z całego kraju, a w szczególności reprezentantów takich dyscyplin jak Geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna oraz Ekonomia i finanse. W tegorocznej odsłonie konferencji licznie reprezentowanymi ośrodkami były przede wszystkim Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Gdański.