METRYKA PROJEKTU

Nazwa projektu:
Partycypacyjna adaptacja miast do zmian klimatu – Przewodnik skutecznego działania władz i mieszkańców dla polskich i wschodnioeuropejskich miast

Okres realizacji:
01.2024 - 12.2024

Zespół:
dr Agnieszka Rzeńca (kierownik)
dr Ewa Boryczka
dr Kamil Brzeziński
dr hab. Tomasz Jurczak, prof. UŁ
mgr Klaudia Kamińska
dr hab. Aneta Krzewińska, prof. UŁ
dr hab. Aleksandra Nowakowska, prof. UŁ

Źródło finansowania:
Uniwersytet Łódzki (konkurs IDUB „Wpływ nauki na społeczeństwo”)

Budżet:
20 000,00 PLN

OPIS PROJEKTU

Naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego uczestniczyli w organizacji i realizacji II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego. Zdobyte wówczas doświadczenie i podjęte badania skłoniły ich do kontynuacji i pogłębienia oceny skuteczności panelu obywatelskiego jako instrumentu partycypacyjnego w ramach niniejszego projektu. Projekt ten zakłada także poszukiwanie optymalnych narzędzi i metod partycypacji społecznej mającej na celu budowanie potencjału adaptacyjnego miast do zmian klimatu.

Głównym rezultatem projektu będzie przewodnik dla miast, stanowiący kompendium wiedzy nt. współpracy i współdziałania z mieszkańcami miast na rzecz adaptacji do zmian klimatu. W przewodniku zostanie uwzględniona perspektywa miast Europy Środkowo-Wschodniej charakteryzujących się niskim poziomem jakości środowiska, ekoinnowacyjności oraz innowacji społecznych.

Główny wpływ projektu na społeczeństwo polegać będzie na wyposażeniu władz miejskich w kompetencje umożliwiające wdrożenie mechanizmów partycypacyjnych i deliberacyjnych w odniesieniu do działań mitygacyjnych i adaptacyjnych.

Projekt łączy perspektywy nauk społecznych (szczególnie dyscyplin Ekonomia i finanse, Geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna oraz Nauki socjologiczne) oraz nauk przyrodniczych. Jest także realizowany we współpracy z podmiotami lokalnymi (Urzędem Miasta Łodzi) oraz zagranicznymi.