METRYKA PROJEKTU
Nazwa projektu:
Rezyliencja miast wobec wyzwań cywilizacyjnych i celów zrównoważonego rozwoju: Operacjonalizacja, pomiar i upowszechnianie koncepcji
Okres realizacji:
02.2024 - 01.2025
Zespół:
dr hab. Mariusz Sokołowicz, prof. UŁ (kierownik)
prof. dr hab. Marcin Wójcik
dr hab. Elżbieta Antczak, prof. UŁ
dr hab. Tomasz Jurczak, prof. UŁ
dr hab. Michał Mackiewicz, prof. UŁ
dr hab. Aleksandra Nowakowska, prof. UŁ
dr hab. Iwona Wagner, prof. UŁ
dr Karolina Dmochowska-Dudek
dr Magdalena Michalak
dr Agnieszka Rzeńca
Źródło finansowania:
Uniwersytet Łódzki (konkurs IDUB „Interdyscyplinarne granty badawcze”)
Budżet:
149 000,00 PLN
OPIS PROJEKTU
Coraz więcej ludzi mieszka w miastach. Stanowią one zarówno podstawy dobrobytu i bezpieczeństwa mieszkańców, jak i są przyczyną zagrożeń cywilizacyjnych. Szczególnie wrażliwą kwestią jest wpływ miast na zmiany klimatyczne i jakość życia mieszkańców. Miasta narażone są na ryzyko pojawiania się niespodziewanych zdarzeń naturalnych i antropogenicznych, takich jak powodzie, huragany, pożary, ale też kryzysy ekonomiczne, polityczne i humanitarne. Rezyliencja oznacza zdolność reagowania na te zdarzenia, umiejętność ograniczenia ich złych skutków w trakcie oraz szybkość wychodzenia z tego rodzaju kryzysów po ich zajściu.
Celem projektu jest zatem opracowanie opartego na dostępnych danych wskaźnika rezyliencji miejskiej, który będzie można wykorzystywać na potrzeby rozwoju badań miejskich oraz promocji problematyki miejskiej odporności wśród lokalnych decydentów i społeczności. Obszarem testowania tego wskaźnika będą 44 największe polskie miasta, które podjęły już ważny pierwszy krok na rzecz adaptacji do zmian klimatu opracowując w 2017 roku tzw. miejskie plany adaptacyjne.