Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się monografia dr Ewy Boryczki pt. "Rewitalizacja i jej wpływ na gospodarkę miasta – studium przypadków".
W książce autorka przedstawia studia przypadków procesów rewitalizacji trzech polskich miast średniej wielkości o rodowodzie przemysłowym – Będzina, Przemyśla i Żyrardowa. Kluczowe znaczenie autorka przypisła w nich badaniu powiązań między podjętymi działaniami rewitalizacyjnymi a przemianami bazy ekonomicznej miasta. Badaniu poddała w szczególności skalę i charakter procesu rewitalizacji, a także instrumenty stosowane przez władze samorządowe.
Uzyskane przez autorkę wyniki wskazują, że władze lokalne dysponują szeroką paletą instrumentów w zakresie polityki rewitalizacyjnej i mogą aktywnie kształtować proces rewitalizacji, istotnie oddziałujący na przekształcenia bazy ekonomicznej miast. Skala i paleta działań rewitalizacyjnych w badanych miastach okazała się jednak istotnie zróżnicowana, co wpływało na zakres obserwowanych przemian w sferach gospodarczej, społecznej i przestrzennej. W wyniku procesu rewitalizacji nastąpiła w tych miastach zmiana struktury gospodarczej, co przełożyło się na zmianę ich bazy ekonomicznej. Przeprowadzone badania wskazują zatem istotną rolę i znaczenie procesu rewitalizacji dla gospodarki miast.
Szczegóły książki można poznać na stronie Wydawnictwa UŁ.