Dzięki staraniom pracowników Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego oraz Zakładu Doskonalenia Procesów Operacyjnych z Wydziału Zarządzania, Uniwersytet Łódzki został partnerem w konsorcjum, które od dnia 01.04.2012 roku będzie realizować projekt FOLSPEC finansowany ze środków 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej w Zakresie Badań i Rozwoju Technologicznego w obszarze międzynarodowej wymiany kadry naukowej.
W ramach trwającego 36 miesięcy projektu przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego podejmą współpracę badawczą poświęconą mechanizmom kooperacji gospodarczej pomiędzy przedsiębiorstwami, władzami, instytutami naukowo-badawczymi, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami funkcjonującymi w małych układach terytorialnych, zwanych lokalnymi systemami produkcyjnymi lub klastrami.
Istota projektu polegać będzie na wymianie wiedzy oraz na wspólnych pracach nad metodami badania tego typu systemów, funkcjonujących w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. O ile badania klastrów w krajach wysoko rozwiniętych znajdują się w wysoko zaawansowanej fazie rozwoju, o tyle podobne analizy, szczególnie analizy porównawcze między krajami postsocjalistycznymi, wciąż pozostają w etapie badań szczątkowych. Tym samym, poszerzenie obszaru badawczego o tego typu kraje, jak również identyfikację specyfiki terytorialnej lokalnych systemów produkcyjnych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, uznać należy za istotną wartość projektu.
Poza Uniwersytetem Łódzkim uczelniami partnerskim w ramach konsorcjum są:
- Uniwersytet Gospodarki Narodowej i Światowej w Sofii, Bułgaria (koordynator projektu);
- Uniwersytet im. Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, Słowacja;
- Instytut Ekonomii i Inżynierii Przemysłowej Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk, Rosja;
- Uniwersytet Państwowy w Nowosybirsku, Rosja;
- Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny w Tarnopolu, Ukraina.