Kto i jakie oblicze nadaje dziś urbanistyce? Próbą odpowiedzi na to pytanie dzielą się dr Wiktor Wróblewski (Politechnika Łódzka) i dr Jakub Zasina (Uniwersytet Łódzki) w nowej publikacji pt. "Urbanistyka współczesna. Wybrane nurty oraz przykłady ich realizacji".
Celem ich opracowania było przedstawienie, porównanie i sklasyfikowanie wybranych nurtów urbanistyki współczesnej. Swoją uwagę skierowali w szczególności na nowy urbanizm, urbanizm krajobrazowy oraz urbanizm „zrób to sam”. Na łamach publikacji autorzy wyjaśnili źródła, stojące za zarysowaniem się wskazanych nurtów, a także omawówili ich najważniejsze założenia oraz zilustrowali je przykładami zrealizowanych projektów urbanistycznych. W rezultacie przeprowadzonej analizy autorzy przekonują, że współczesne oblicze urbanistyki jest niejednorodne, bowiem w praktyce zawodowej oraz w dyskusjach akademickich zazębiają lub ścierają się ze sobą różne podejścia do projektowania urbanistycznego. Przewidują jednak, że przyszłe oblicze urbanistyki będzie zmierzało w kierunku synkretycznego łączenia założeń i metod różnych nurtów.
Publikacja ta jest rozdziałem składającym się na monografię pt. "Przekształcenia współczesnych miast. Nurty i instrumenty" zredagowaną przez dr Ewę Boryczkę. Plik rozdziału w formie cyfrowej można pobrać bezpłatnie z Repozytorium Uniwersytetu Łódzkiego oraz z serwisu ResearchGate.
Redakcja: dr Jakub Zasina