Leksykon łączy wiedzę ugruntowaną naukowo z popularnonaukowym sposobem jej upowszechniania. Zawiera aż 84 hasła. Są one zróżnicowane nie tylko tematycznie, ale także pod względem formy i charakteru opisu. Jedne są typowo naukowe, inne odnoszą się do zjawisk i ruchów społecznych. Leksykon obfituje przy tym w przykłady, ciekawostki i źródła pomocne w pogłębianiu informacji prezentowanych na jego łamach. O atrakcyjności publikacji świadczy także jej przystępna szata graficzna.
Leksykon jest głosem szerokiego, interdyscyplinarnego zespołu naukowczyń i naukowców z różnych ośrodków oraz działających w wielu organizacjach, m.in. w Sekcji Ochrony Klimatu Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych, Grupie Roboczej ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni działającej przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Komitecie ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.
Duży udział w przygotowaniu Leksykonu miały osoby pracujące i studiujące w Uniwersytecie Łódzkim. Współredaktorką naukową Leksykonu jest dr Agnieszka Rzeńca, zaś wśród jego autorek i autorów znaleźli się także: prof. dr hab. Joanna Wibig, dr hab. Elżbieta Antczak, prof. UŁ, dr hab. Małgorzata Burchard-Dziubińska, prof. UŁ, dr hab. Edyta Łaszkiewicz, prof. UŁ, dr Agnieszka Rzeńca, dr Natalia Szubska-Włodarczyk, mgr Klaudia Kamińska oraz lic. Stanisław Roszczyk.
Walory Leksykonu podkreślają jego recenzenci:
Kluczowe wartości Leksykonu to:
- Nowatorski charakter;
- Interdyscyplinarność ujęcia;
- Duża wartość z punktu widzenia popularyzacji nauki i wiedzy w zakresie zmian klimatu i polityki klimatycznej;
- Inspirująca rola w zakresie integracji środowisk naukowych zajmujących się z perspektywy różnych dziedzin i dyscyplin nauki problematyką klimatyczną.
– prof. dr hab. Bogusław Fiedor
Leksykon polityki klimatycznej to niezwykle interesująca praca, która stanowi istotny wkład w zrozumienie złożonego procesu tworzenia i wdrażania polityki klimatycznej. Autorzy w przystępny i systematyczny sposób przedstawiają kluczowe zagadnienia związane z tym tematem, co czyni książkę wartościowym narzędziem zarówno dla badaczy, jak i praktyków zajmujących się polityką klimatyczną. Wartość publikacji zwiększa fakt, że opracowane hasła są nie tylko naukowe, ale także odnoszą się do bieżących zjawisk społecznych i ruchów klimatycznych, co pozwala na lepsze zrozumienie kontekstu polityki klimatycznej w dzisiejszym świecie.
– dr hab. Katarzyna Dośpiał-Borysiak, prof. UŁ
Leksykon wypełnił lukę z zakresu popularyzacji wiedzy o zmianach klimatu. Pozwala on zdobyć i pogłębić wiedzę z zakresu szeroko rozumianej polityki klimatycznej. Może być też źródłem inspiracji do podejmowania działań proklimatycznych oraz rozwijania zainteresowań. Pnadto, Leksykon będzie pomocny w procesie dydaktycznym na bardzo różnych kierunkach studiów: przyrodniczych, rolniczych, ekonomicznych i społeczno-humanistycznych.
Co ważne, Leksykon można podbrać bezpłatnie ze strony Fundacji Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych.
Materiał źródłowy: dr Agnieszka Rzeńca
Redkacja: dr Jakub Zasina