Społeczny udział w tworzeniu miejskiej polityki klimatycznej. Nowa książka już dostępna

fot. Jakub Zasina

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego opublikowana została właśnie książka pt. "Społeczny udział w tworzeniu miejskiej polityki klimatycznej. Przykład Łodzi". Jedną z osób redagujących tę pozycję jest dr Agnieszka Rzeńca z Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska UŁ.

Książka jest efektem współpracy naukowców i praktyków z różnych ośrodków naukowych i miast oraz przedstawicieli administracji samorządowej. Jej adresatami są wszyscy ci, dla których miasta są nie tylko środowiskiem życia, ale i wspólnym dobrem.

Zdaniem autorów:

Miasta i ich mieszkańcy odgrywają dziś kluczową rolę w kontekście antropogenicznej zmiany klimatu. Z jednej strony miasta są ogniwem problemu, ponieważ przyczyniają się do znacznych emisji gazów cieplarnianych, z drugiej zaś stanowią olbrzymią szansę, by odwrócić te negatywne procesy, gdyż mogą i wręcz powinny być obszarami wdrażania wielu innowacyjnych rozwiązań i strategii. [...] Partycypacja społeczna jest [przy tym] kluczowa dla kreowania miejskiej polityki klimatycznej, osiągania celów związanych z nieustanną walką ze zmieniającym się klimatem i tworzeniem bardziej zrównoważonych społeczności miejskich. Jest to ważny aspekt działań na rzecz ochrony środowiska, ponieważ pozwala na uwzględnienie różnorodnych perspektyw, potrzeb i doświadczeń ludzi.

Szczegóły książki prezentuje strona Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.


Materiał źródłowy: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Redakcja: dr Jakub Zasina