Wyzwania stojące przed prognozowaniem zmian użytkowania i pokrycia terenu. Nowa publikacja już dostępna

fot. Amelia Ailema / Unsplash

Prognozowanie zmian użytkowania i pokrycia terenu, staje się domeną różnych dyscyplin naukowych, również ekonomii i gospodarki przestrzennej. Wykorzystanie metod statystyczno-matematycznych w prognozowaniu zmian użytkowania opisane zostało przez interdyscyplinarny zespół badawczy, złożony z: dra hab. Marcina Feltynowskiego, prof. UŁ, dr Agnieszki Rzeńcy oraz dr Agnieszki Palmy. Istotą rozważań był ubytek terenów zieleni w miastach drugiego rzędu i wpływ tego procesu na zmiany klimatu oraz rozważania związane z przeciwdziałaniem temu zjawisku.

Badacze skupili się na wykorzystaniu łańcuchów Markova do prognozowania zmian użtkowania terenu i jego pokrycia na podstawie danych pochodzących z historycznych zbiorów opracowania Urban Atlas przygotowywanego przez Europejską Agencję Środowiska (ang. European Environment Agency - EEA). Opracowanie odnosiło się do czterech miast drugiego rzędu, po jednym przedstawicielu z kraju należącego do Grupy Wyszehradzkiej, która zrzesza cztery państwa Europy Środkowej – Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. W przypadku prowadzonych badań analizy odnosiły się do: Łodzi, Brna, Koszyc i Miszkolca.

Wyniki badań wskazują na niedostrzeganie związku pomiędzy planowaniem przestrzennym a zmianami klimatu, adaptacją do zmian klimatu, czy szerzej polityką klimatyczną. Współistnienie i odpowiednia kompilacja terenów przekształconych przez człowieka oraz terenów zielonych jest ważna dla utrzymania zdolności do regeneracji i świadczenia określonych usług ekosystemowych oraz podtrzymywania potencjału przyrody i jej zasobów w celu łagodzenia zagrożeń klimatycznych w miastach. Właśnie miasta drugiego rzędu, jako stolice regionów, powinny stawać się przykładem dla innych obszarów zurbanizowanych właściwie prowadzonej polityki przestrzennej opartej na dowodach.

Artykuł dostępny jest na stronie czasopisma Bulletin of Geography. Socio-economic Series. Zapraszamy do lektury.